گانتس در مخمصه “میراث نتانیاهو” درباره برجام

تهران-ایرنا- ائتلاف احزاب سیاسی مخالف "بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی تاکید کرد که "بنی گانتس" وزیر جنگ رژیم صهیونیستی برای تلاش جهت خروج از مخمصه "میراث نتانیاهو" درباره توافق هسته ای مجبور شده تا در طول یک سال اخیر شش بار به واشنگتن سفر کند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از روزنامه صهیونیستی "اسرائیل تایمز"، ائتلاف احزاب مخالف نتانیاهو به رهبری گانتس در توییتی نوشت: خروج ترامپ از برجام به تحریک نتانیاهو صورت گرفت.

این ائتلاف در توییت خود افزود: تاریخ درباره نتانیاهو قضاوت خواهد کرد. او کسی بود که برای خروج ایالات متحده از توافق بدون ارائه راهکار جایگزین مناسب، فشار آورد.

ائتلاف احزاب مخالف نتانیاهو خاطرنشان کرد: هفته گذشته گانتس برای ششمین بار در سال گذشته با مشاور امنیت ملی آمریکا به منظور تعامل درخصوص این "میراث نتانیاهو!" ملاقات کرد.

بنی گانتس و جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا چهارم شهریورماه جاری درباره ایران و مسایل منطقه گفت وگو کردند.

گانتس پنجم شهریورماه گفت: خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران که در نتیجه آن صورت گرفت، اسرائیل را در چالش استراتژیک قرار داده است و نظر شخصی ام این است که خروج (آمریکا) از این توافق اشتباه بود.

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی مردادماه گذشته نتانیاهو را به باد انتقاد گرفته و گفته بود "نتانیاهو آخرین فردی است که حق دارد درباره اختلافات درخصوص مسائل امنیتی صحبت کند."

یائیر لاپید نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز دوشنبه با بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسبق و رئیس فعلی اپوزیسیون این رژیم دیدار کرد تا وی را در جریان تحولات مذاکرات توافق هسته‌ای با ایران و تلاش‌های مقامات این رژیم برای سنگ‌اندازی در مسیر این مذاکرات قرار دهد.
دو طرف همچنین درباره برخی پرونده‌های امنیتی رژیم صهیونیستی تبادل نظر کردند.

لاپید در سخنانی در جریان این دیدار در تلاش برای سرپوش گذاشتن بر شکاف و چند دستگی در بین سران این رژیم درباره پرونده‌های منطقه‌ای مدعی شد: هیچ اختلاف نظری میان مقامات اسرائیل در مورد مسائل امنیتی وجود ندارد و ما برای حفظ منافع امنیتی خود در برابر کسانی که سعی در صدمه زدن به ما را دارند تلاش خواهیم کرد.

اما نتانیاهو به محض خروج از این جلسه دوباره به لاپید و بنی گانتس وزیر جنگ رژیم صهیونیستی حمله کرد تا بار دیگر هم اختلافات آنها با یکدیگر و هم رقابت سیاسی آنها درخصوص انتخابات آینده پارلمانی این رژیم علنی شود.

روزنامه صهیونیستی «تایمز اسرائیل» درباره این دیدار لاپید و نتانیاهو نوشت: بررسی توافق احتمالی بین ایران و قدرت‌های جهانی موضوع این دیدار بود.

این رسانه صهیونیست به نقل از دفتر لاپید نوشت: مسائل امنیتی به‌ویژه اقدامات نظامی و دیپلماتیک برای تاثیرگذاری بر توافق احتمالی هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۴، از جمله مسائل مورد بحث بین لاپید و نتانیاهو بود.

نتانیاهو بعد از این دیدار در جمع خبرنگاران گفت: بعد از دیدار با لاپید، بیشتر نگران شده است.

وی گفت: لاپید و بنی گانتس وزیر جنگ، سال گذشته خواب بودند وگرنه باید در کنگره آمریکا علیه توافق هسته‌ای با ایران لابی می‌کردند و در رسانه‌های آمریکایی حرف می‌زدند.

اما حزب «یش‌عتید» به ریاست لاپید نیز در واکنش به اظهارات نتانیاهو، به او حمله و اعلام کرد: نتانیاهو در دوره نخست‌وزیری به امنیت این رژیم آسیب جدی زده است و هنوز هم به این کار ادامه می‌دهد.

لاپید و نتانیاهو پیش از این دیدار خود در آستانه انتخابات پارلمانی ماه نوامبر این رژیم، یکدیگر را مسئول شکست در مقابل قدرت دیپلماسی جمهوری اسلامی برای رفع تحریم‌ها اعلام کرده بودند و قرار بود در این دیدار از سطح تنش بین آنها کاسته شود.

یائیر لاپید نخست‌وزیر موقت رژیم صهیونیستی پیش از این دیدار در گفت‌وگو با خبرنگاران، به دوران حضور بنیامین نتانیاهو در قدرت در سال ۲۰۱۵ اشاره کرده و گفته بود که او با سخنرانی خود در کنگره آمریکا مانع از اصلاح برجام به نفع این رژیم شده است.

وی افزوده بود: ما نباید اجازه دهیم شرایط سال ۲۰۱۵ دوباره تکرار شود.

بنیامین نتانیاهو نیز در واکنش به این اظهارات لاپید بیانیه‌ای صادر و از رویکرد لاپید و بنی گانتس وزیر جنگ این رژیم در مقابله با توافق احتمالی هسته‌ای با ایران انتقاد کرده بود.

وی در این بیانیه تصریح کرده بود: سال گذشته، لاپید و گانتس کاملا میدان مبارزه علیه توافق هسته‌ای ایران را ترک کردند. به مدت ۱۲ سال، ما قاطعانه با این توافق جنگیدیم و حتی باعث خروج آمریکا از آن شدیم.

نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی افزوده بود: لاپید و گانتس فقط در یکسال حضور در قدرت، اجازه دادند توافقی بین ایران و آمریکا شکل بگیرد که آینده ما را به خطر می‌اندازد.

بیانیه نتانیاهو، واکنش لاپید را در پی داشت و وی در پیامی توئیتری نوشت: تلاش‌های نتانیاهو برای حل معضل ایران فقط جنبه مطبوعاتی دارد.

لاپید تصریح کرد: آسیبی که نتانیاهو در دوره خود به دو موضوع راهبردی برای اسرائیل یعنی برنامه هسته‌ای ایران و روابط با آمریکا زد جدی و عمیق است و ما هنوز در حال ترمیم آن هستیم.

سران رژیم صهیونیستی با اذعان به برخورداری ایران از دانش هسته‌ای و نیز احتمال دستیابی به یک توافق با ایران، بار دیگر در سایه اختلاف‌نظرهای خود و نیز جنگ های تبلیغاتی خود برای انتخابات آینده این رژیم، به تکاپو افتاده‌اند تا شاید بتوانند بر این روند تاثیر بگذارند.

شبکه تلویزیونی صهیونیستی «کان» نوشت: لاپید قرار است با جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه نشست سالانه سازمان ملل درباره توافق هسته ای ایران گفت و گو کند.

این شبکه همچنین از گفت‌وگوی تلفنی بایدن و لاپید در روزهای آینده خبر داد.

همزمان شبکه تلویزیونی صهیونیستی «آی ۲۴ نیوز» نیز گزارش داد که لاپید خواستار توضیح رئیس موساد درباره تحقیر آمریکا به خاطر امضای توافق هسته ای احتمالی با ایران شده است؛ امری که نشان از اختلافات داخلی و سردرگمی آنها در زمینه چگونگی برخورد با این پرونده دارد.
دیوید بارنی رئیس موساد پنج شنبه گذشته از آمریکا برای عجله در امضای توافق هسته ای انتقاد کرده و این توافق را مبتنی بر دروغ اعلام کرده بود. او همچنین قرار است هفته آینده به واشنگتن سفر کند.

 • ابراز نگرانی نتانیاهو درباره آینده رژیم صهیونیستی

  ابراز نگرانی نتانیاهو درباره آینده رژیم صهیونیستی

  تهران-ایرنا- رئیس ائتلاف مخالفان در کنیست رژیم صهیونیستی بعد از نشست امنیتی با نخست‌وزیر موقت…

 • افزایش گسست در درون رژیم صهیونیستی/ نگرانی تل آویو از آینده این رژیم

  افزایش گسست در درون رژیم صهیونیستی/ نگرانی تل آویو از آینده این رژیم

  تهران-ایرنا- مشاور پیشین امنیت رژیم صهیونیستی با ابراز نگرانی از افزایش گسست و چند دستگی داخلی…

 • دست و پا زدن لاپید برای سر پوش گذاشتن بر اختلافات سران رژیم صهیونیستی

  دست و پا زدن لاپید برای سر پوش گذاشتن بر اختلافات سران رژیم صهیونیستی

  تهران-ایرنا- نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پس از دیدار با نتانیاهو در سخنانی تلاش کرد که بر شکاف…

 • لاپید و نتانیاهو یکدیگر را مسئول شکست در برابر ایران اعلام کردند

  لاپید و نتانیاهو یکدیگر را مسئول شکست در برابر ایران اعلام کردند

  تهران-ایرنا- نخست‌وزیر موقت رژیم صهیونیستی و نخست‌وزیر پیشین این رژیم در آستانه انتخابات پارلمانی…

 • رئیس موساد هفته آینده به واشنگتن سفر می‌کند

  رئیس موساد هفته آینده به واشنگتن سفر می‌کند

  تهران- ایرنا- رسانه‌های رژیم صهیونیستی یکشنبه شب گزارش دادند، «دیوید بارنیا» رئیس موساد هفته…

 • تقلای صهیونیست‌ها برای تاثیر بر مذاکرات وین در سایه اذعان به برخورداری ایران از دانش هسته‌ای

  تقلای صهیونیست‌ها برای تاثیر بر مذاکرات وین در سایه اذعان به برخورداری ایران از دانش هسته‌ای

  تهران – ایرنا- سران رژیم صهیونیستی با اذعان به برخورداری ایران از دانش هسته‌ای و نیز احتمال…

 • سریلانکا با صندوق بین‌المللی پول برای وام اضطراری ۳ میلیارد دلاری به توافق رسید

  سریلانکا با صندوق بین‌المللی پول برای وام اضطراری ۳ میلیارد دلاری به توافق رسید

  تهران- ایرنا- با تداوم بحران مالی در سریلانکا و تلاش آن برای عبور…

 • بهانه جدید صهیونیست‌ها برای شهرک‌سازی‌های جدید

  بهانه جدید صهیونیست‌ها برای شهرک‌سازی‌های جدید

  تهران- ایرنا – مقامات رژیم صهیونیستی که از هر بهانه ای برای توسعه…

 • تورم بالا رفتار مصرف کنندگان آمریکایی را تغییر داد

  تورم بالا رفتار مصرف کنندگان آمریکایی را تغییر داد

  تهران-ایرنا- یک رسانه آمریکایی گزارش داد: تورم بالا و افزایش قیمت…

 • سفارت روسیه در واشنگتن: آمریکا شکست در افغانستان را بپذیرد

  سفارت روسیه در واشنگتن: آمریکا شکست در افغانستان را بپذیرد

  تهران – ایرنا – سفارت روسیه در آمریکا امروز چهارشنبه و بدنبال سالگرد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.