۳۱ هزار رشته قنات در کشور لایروبی و بازسازی و مرمت شد

به گزارش خبرنگار ایرنا فریبرز عباسی روز سه‌شنبه در آیین افتتاح همزمان ۱۴۳ پروژه بخش کشاورزی خراسان جنوبی که با حضور ویدئوکنفرانسی معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، افزود: احیا و مرمت این قنوات به معنای این نیست که دیگر نیاز به بازسازی ندارند بلکه این سازه‌ها نسبت به سیل و حوادث طبیعی آسیب‌پذیر بوده و مجدد نیاز به مرمت دارند.

وی بیان کرد: استان خراسان جنوبی در بین ۳۱ استان کشور صاحب بیشترین قنوات ثبت شده با بیش از هفت هزار رشته قنات است.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه این استان در خصوص قنوات جایگاه بسیار خوبی در کشور دارد، ادامه داد: این استان به آب قنوات و زیرزمینی وابسته است.

وی با اشاره به ایننکه ۲۵ درصد منابع آب استان به قنوات وابسته است، تصریح کرد: این مهم هم مزیت بوده و هم ریسک محسوب می‌شود که در شرایط خاص با آسیب قنوات، مزارع و باغات دچار مشکل می‌شوند.

عباسی تصریح کرد: در سیل‌های تابستان امسال در ۱۸ استان، بیشترین خسارت‌ها را به کانال‌ها، قنوات و انهار شاهد بودیم لذا قنوات نیاز به مراقبت بیشتر دارد.

وی با تایکد بر اینکه تلاش‌هایی خوبی نسبت به بازسازی و مرمت قنوات در خراسان جنوبی شده است، عنوان کرد: ما نیز در این سفر قول دادیم توجه ویژه‌ای نسبت به اعتبارات مربوط به قنوات داشته و اعتبار استان را دو تا سه برابر افزایش دهیم.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: طرح‌های بزرگی را در کشور شروع کرده‌ایم که طرح از آبخیز تا جالیز از خراسان جنوبی الگو گرفته شد.

وی عنوان کرد: طرح از آبخیز تا جالیز به‌طور مشترک بین معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی و سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اجرا می‌شود که موجب جلوگیری از خسارت‌های سیل، افزایش آبدهی قنوات و توسعه آبخیزداری خواهد شد.

عباسی یادآور شد: از حدود ۲ هزار و ۲۰۰ سازه آبخیزداری اجرا شده در استان خراسان جنوبی در پایین دست هر سازه یک یا دو قنات با استفاده از این طرح احیا و مرمت شده است.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی افزود: امروز از پروژه‌های خوب حوزه آب و خاک بخش کشاورزی استان بازدید کردیم، استان خراسان جنوبی سال گذشته در توسعه سامانه‌های نوین آبیاری جزو دو با سه استان برتر کشوربود.

وی ادامه داد: این استان هنوز نسبت به اجرای سامانه‌های نوین آبیاری، عقب‌ماندگی‌های تاریخی دارد ولی از سال قبل حرکت خوبی آغاز شده و در پنج ماه گذشته نیز این استان، رتبه اول یا دوم کشور را به خود اختصاص داده است.

عباسی با بیان اینکه کسب این رتبه نتیجه پیگیری‌ها و تلاش مسئولان استان است، تصریح کرد: حدود ۴۰ هزار هکتار از اراضی آبی استان به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز شده که با این سرعت و تلاش در سال‌های آینده جایگاه بهتری برای استان شاهد خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.