تقدیر العامری از سخنان مقتدا صدر/ همه نیروهای عراقی برای گذر از بحران همکاری کنند

به گزارش ایرنا از پایگاه موازین نیوز، هادی العامری روز سه شنبه در واکنش به درخواست مقتدا صدر از طرفدارانش برای توقف خشونت افزود: طرح مقتدا صدر برای پایان دادن به خشونت مسلحانه، اقدامی شجاعانه و شایسته تقدیر بود و در لحظه ای انجام شد که دشمن منتظر گسترش درگیری میان برادران بود.

وی اضافه کرد: با تمام توان از این طرح حمایت می کنیم و از همه می خواهیم برای جلوگیری از خونریزی و به شکست کشاندن فتنه، مانند مقتدا صدر عمل کنند.

العامری بیان کرد: از همه نیروها و جریان های ملی می خواهیم برای عبور از این بحران و حرکت به سوی خروج از بن بست سیاسی که به زیان ملت صبور عراق است، همکاری کنند.

رهبرجریان صدر روز سه شنبه در کنفرانس مطبوعاتی در نجف اشرف از ملت عراق بابت اتفاقات پیش آمده معذرت‌خواهی کرد و از هوادارانش خواست تا اطراف منطقه سبز در مرکز بغداد را ترک کنند.

مقتدی صدر در ادامه سخنان خود خواستار عقب‌نشینی طرفدارانش از منطقه سبز بغداد شد و تصریح کرد: «در عرض یک ساعت طرفداران صدر باید از اطراف منطقه سبز و پارلمان عقب نشینی کنند و گرنه من از جریان صدر تبری می‌جوییم.»

وی تأکید کرد: جریان صدر یک ساختار منضبط و مطیع است و اگر تا یک ساعت دیگر همه از منطقه سبز عقب‌نشینی نکنند، من از اعلام برائت می‌کنم و اگر اطاعت نکنند، موضعی دیگر خواهم گرفت.

رهبر جریان صدر عراق افزود: من یک شهروند عراقی هستم و دیگر در سیاست دخالت نمی‌کنم و کناره گیری من از سیاست، یک کناره گیری شرعی براساس موضع مرجعیت دینی است.

مقتدا صدر گفت که صرف‌نظر از اینکه چه کسی این فتنه را آغاز کرده، من از مردم عراق بابت اتفاقاتی که افتاده است، عذرخواهی می‌کنم.

وی کناره گیری و عزلت خود از سیاست را نهایی و حتمی دانست و خطاب به هوادارانش در منطقه سبز بغداد افزود: عقب نشینی کنید و من دیگر حتی تظاهرات مسالمت آمیز نمی‌خواهم.

دوشنبه حامیان جریان صدر درپی اعلام کناره‌گیری مقتدی صدر از دنیای سیاست اقدام به یورش به کاخ ریاست جمهوری و نخست وزیری عراق در منطقه سبز بغداد کردند و طبق گزارش‌های غیر رسمی طی درگیری در این منطقه چند صد تن کشته و مجروح شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.