طرح فراز با حمایت بنیاد برکت در ۸۰ هکتار از باغ‌های انگور بجنورد اجرا شد

جواد عبدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این طرح در روستاهای دراقانلو، قلعه ممو و قصر قجر با همکاری اداره جهاد کشاورزی بجنورد اجرایی شد.

وی با بیان اینکه طرح فراز انگور از راهکارهای بهینه‌سازی تولید انگور است، گفت: با توجه به اینکه خراسان شمالی جزو استان های درگیر خشکسالی و با محدودیت منابع آبی مواجه است، لزوم ارتقای بهره‌وری و افزایش کارایی مصرف آب با شیوه های نوین همانند طرح فراز انگور از ضرورت های باغداری در استان است.

عبدی افزایش ۲۰ درصدی از نظر کمیت و افزایش ۵۰ درصدی کیفیت را مزایای طرح فراز انگور دانست و گفت: بهبود گل‌انگیزی و تعداد جوانه‌های قابل نگهداری، افزایش عمر اقتصادی باغات، کاهش مصرف آب، فراهم شدن امکان اجرای سیستم‌های نوین آبیاری و کنترل آفات از دیگر مزایای اجرای این طرح است.

سالانه ۱۸۵ هزار تن انگور در سطح ۱۸ هزار و ۵۲۰ هکتار استان تولید می شود که سهم آن در سبد اقتصاد کشاورزی این خطه ۱۳ درصد است.

وجود شرایط اقلیمی و جغرافیایی مناسب، استان خراسان شمالی را به یکی از قطب های مهم تولید انگور در کشور تبدیل کرده است؛ از کل انگور تولیدی حدود ۱۳ هزار تن به صورت تازه خوری و ۲۵ هزار تن فروری و حدود ۹۰ هزار تن مازاد است.

حمایت بنیاد برکت از ۲۵۰ طرح اشتغالزایی

وی با اشاره بهحمایت این نهاد از ۲۵۰ طرح اشتغالزایی استان با پرداخت ۳۰۰ میلیارد ریال تسهیلات، گفت: این میزان در شهرستان های بجنورد، شیروان، فاروج، اسفراین، گرمه، جاجرم و رازوجرگلان در زمینه های مختلف صنایع دستی، پرورش قارچ، گل های زینتی، پرورش بوقلمون و خدمات فنی پرداخت شد.

مجری طرح‌های اشتغالزایی بنیاد برکت در خراسان شمالی، افزود: حمایت از طرح های اشتغالزایی شهرستان مانه و سملقان نیز از نیمه دوم امسال آغاز خواهد شد.

عبدی یادآور شد: این حمایت های اشتغالزایی بی تردید نقش موثری در کاهش مهاجرت از روستاها به کلان شهر خواهد داشت.

بنیاد برکت بر اساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و با ﺣﻤﺎیت ﺳﺘﺎد اﺟﺮایی ﻓﺮﻣﺎن ﺣﻀﺮت اﻣﺎم(ره) تاسیس شده است و در زمینه های آموزشی، بهداشتی، برق‌رسانی، آبرسانی، مخابراتی، فرهنگی، آبخیزداری، دامپروری و کشاورزی فعالیت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.