دفاع مستحکم، خط حمله بی‌زهر؛ مسیر سخت پرسپولیس برای قهرمانی

به گزارش ایرنا؛ در هفته سوم لیگ برتر، تیم فوتبال پرسپولیس توانست با یک گل آلومینیوم اراک را شکست دهد و صتحب نخستین برد فصل شود، اما مسئله مورد بحث برای منتقدین این است که آیا این برد، حاصل تاکتیک‌ها و ترفندهای سرمربی تیم بود یا حاصل اتفاقاتی که نتیجه‌اش می‌تواند پیروزی باشد. عده‌ای از پیشکسوتان و هوادارن ترس از تکرار پرسپولیس سال ۸۲ دارند که بهترین ستاره‌های لیگ، نه تنها قهرمانی را کسب نکرد بلکه در جایگاه نازل ششم قرار گرفت. ظاهرا برای پرسپولیس توانایی فردی بازیکنان و موقعیت‌های اتفاقی خیلی موثرتر از تاکتیک‌های کادرفنی و سرمربی بوده است که به ادامه به بررسی می‌پردازیم.

قهرمان لیگ برتر دوباره با دفاع مستحکم؟

تجربه نشان داده یکی از عوامل مهم قهرمانی، داشتن خط دفاعی مستحکم است. اما به خوبی واضح است این مسئله با تمام اهمیتی که دارد، برای رسیدن به نتیجه کافی نیست و باید فاز تهاجمی تیم نیز قدرت لازم را داشته باشد. همانطور که در فصول گذشته شاهد بودیم یکی از مهم‌ترین آیتم‌ها در استقلال فرهاد مجیدی و حتی پرسپولیس برانکو ایوانکوویچ خط دفاعی مستحکم بود که هر تیمی قادر به شکست آن نشد. یحیی گل‌محمدی نیز در پی ساخت خط دفاعی خوب، بازیکنان قدرتمندی را برای تیمش جذب کرد و حتی در دو بازی آغازین فصل نیز با دو هافبک دفاعی به میدان رفت تا تیمش در دفاع، اجازه نفوذ به حریف را ندهد.

دفاع مستحکم، خط حمله بی‌زهر؛ مسیر سخت پرسپولیس برای قهرمانی

گل‌زنی اتفاقی؛ روند اخیر پرسپولیس در اداره بازی

در بازی‌های اخیر پرسپولیس موقعیت‌سازی‌ تا حد زیادی کم شده و اگر زمان مناسبی برای گل پیش بیاید حاصل اتفاقات و اشتباهات طرف مقابل است نه آن تاکتیکی که از ستاره‌های پرسپولیسی انتظار داریم. در ۲ بازی نخست ضعف خط حمله، بسیار مورد توجه قرار گرفت و حتی کادرفنی تیم برای جذب مهاجم جدید اعلام نیاز کردند. پس از ورود یورگن لوکادیا انتظار می‌رفت که او مانند تبلیغاتش تغییری اساسی در تیم ایجاد کند اما پس مدت کوتاهی زمزمه‌های مصدومیت، اضافه وزن و عدم آمادگی وی از طرف سرمربی تیم به گوش رسید.

حضور مهاجم هلندی که بزرگ‌ترین تغییر تیم نسبت به ۲ بازی گذشته بود، کم‌تحرکی و ناهماهنگی را برای تماشاچیان به نمایش گذاشت. لوکادیا برای بازگشت به دوران اوج گذشته‌اش نیاز به تمرینات بدنسازی و هوازی بیشتری دارد. به‌نظر می‌رسد که گل‌محمدی همچنان در پی ساخت خط دفاعی و تمرین گل نخوردن است تا ساخت خط تهاجمی قدرتمند. از طرفی حس می‌شود سخنان گل‌محمدی در مورد عدم امکان گل‌زنی زیاد برای تیم، توجیهات از پیش تعیین شده‌ای است که او در پیش گرفته تا بتواند کم‌توانی خط حمله سرخ‌پوشان را پوشش دهد.

دفاع مستحکم، خط حمله بی‌زهر؛ مسیر سخت پرسپولیس برای قهرمانی

نیاز قهرمان به توازن در دفاع و حمله

توجه بسیار زیاد گل‌محمدی به خط دفاعی در فصل‌های گذشته باعث شد که برخی منتقدین او را مربی ترسو بخوانند. ساخت مدافعان بی‌نقص مدت زمان زیادی طول کشید و باعث شد وی از خط حمله غافل شود و گل‌زنی‌ها قرمزها همه بر پایه توان فردی بازیکنان و اتفاقات سوار شود. این مسائل نشان می‌دهد که پرسپولیس به تازگی کمی به روند قهرمانی نزدیک شده و اگر خواهان این جایگاه است باید در ایجاد موقعیت و گلزنی، بسیار قدرتمندتر باشد. تیم فعلی شاید به علت خط دفاعی شکل گرفته، به‌سختی دروازه‌اش را باز شده ببیند اما با ضعف در ایجاد موقعیت و در نهایت زدن گل، برای تصاحب سه امتیاز بازی‌های نیز مسیر سختی دارد.

دفاع مستحکم، خط حمله بی‌زهر؛ مسیر سخت پرسپولیس برای قهرمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.