دادستان قزوین: ورودی به زندان قزوین حدود ۲۰ درصد کاهش یافته است

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان قزوین؛ حسین رجبی روز دوشنبه در آیین افتتاح ساختمان جدید انجمن حمایت از زندانیان استان قزوین، افزود: کاهش ورودی به زندان بسیار مهم وبده و باید با جدیت دنبال شود تا به هدفگذاریها در این حوزه دست یابیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: امروزه حتی در کلانتری ها نیز اصلاح ذات البین صورت می گیرد و پرونده به مراجع قضایی وارد نمی شود و در این راستا طی مرداد ماه سال جاری ۸۰۰ فقره پرونده کیفری در مراجع انتظامی منجر به سازش شده و در مجموع ۱۴ درصد وقوع جرائم در استان کاهش یافته است.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین خاطرنشان کرد: در حوزه حمایت از زندانیان و خانواده آنها اقدامات بسیار خوبی برنامه ریزی شده و در این راستا به حمایت همه نیازمندیم و امیدواریم با بهره گیری از ظرفیت های درون استان، در جهت کاهش جرائم و آسیب های اجتماعی گام های موثری برداریم.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین با اشاره به فلسفه تشکیل انجمن حمایت از زندانیان، گفت:هدف از تشکیل این انجمن، دستگیری از مددجویان و خانواده آنها است تا کمتر در معرض جرائم و آسیب های اجتماعی قرار گیرند که تاکنون ۶۲۶ خانواده زندانیان تحت حمایت و پوشش انجمن قرار دارند و البته این میزان باید افزایش یابد.

این مقام قضایی استان با بیان اینکه مراقبت های بعد از خروج از زندان بسیار دارای اهمیت است، افزود: نباید اجازه دهیم زندانیانی که با تلاش های فراوان در مسیر اصلاح قرار گرفته اند به دلیل برخی مسائل معیشتی، اقتصادی و اجتماعی دچار لغزش شوند و اگر مراقبت بعد از خروج صورت نگیرد، قطعاً چرخه اصلاح مجرم ناقص شده و عملاً اقدامات بی نتیجه می ماند.

دادستان مرکز استان ادامه داد: اشتغال خانواده زندانیان به خصوص در شرایطی که محکوم در زندان به سر می برد در اولویت کاری قرار دارد و از آنجایی که قزوین جزء استان های صنعتی کشور است، باید از این ظرفیت به خوبی برای اشتغال مددجویان و خانواده آنها استفاده کرد.

حمایت از خانواده زندانیان به صورت ویژه مورد تاکید است

رییس کل دادگستری استان قزوین نیز در این مراسم گفت: گاهی افراد به دلیل برخی اقدامات خود یا شرایط اجتماعی به زندان گرفتار می شوند و به دلیل نظم اجتماعی مستحق مجازات هستند، اما در این میان خانواده آنها بدون وقوع جرم مجازات می شوند و در معرض آسیب های مختلف اجتماعی قرار می گیرند.

علی شعبانی افزود: به همین خاطر نقش انجمن حمایت در پیشگیری و کاهش جرائم و آسیب های اجتماعی به خصوص برای خانواده زندانیان بسیار حائز اهمیت است و اگر همین حمایت ها نباشد، شاید خانواده زندانیان نیز به دلیل برخی مسائل دچار انحراف شده و به زندان گرفتار شوند.

مقام ارشد قضایی استان در ادامه بیان داشت: از زمانی که فرد در زندان گرفتار می شود دستگاه قضایی همه تلاش خود را برای آزادی او در دستور کار قرار می دهد و در این بین حمایت از خانواده آنها نیز به صورت ویژه مورد تاکید است و نباید از این موضوع مهم غافل شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.