حکیم: انتخابات زودهنگام در گرو قانونی جدید و تشکیل دولت ملی در عراق است

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سید عمار حکیم در بیانیه ای گفت: تحولات سیاسی کشور و راه‌های پایان دادن به بحران جاری، اهمیت تشکیل یک دولت خدمات ملی، رعایت زمان بندی قانون اساسی و تشکیل دولت از مهمترین موضوعات مورد بحث در دیدار با شاسوار عبدالواحد رهبر جنبش نسل جدید بود.

وی افزود: در این دیدار طرفین با تاکید بر مواضع پیشین خود در حمایت از اصلاح و تغییر مطابق قانونِ مصوب برای نظام سیاسی عراق، خواستار تلاش همه طرفهای دخیل برای پایان دادن به بحران سیاسی جاری در عراق شدند.

حکیم تصریح کرد: طرفین اعلام کردند که اختلاف نظر و تعدد دیدگاهها در یک سیستم دموکراتیک طبیعی است، اما آنچه در این میان طبیعی نیست این است که این اختلافها حل نشده باقی بمانند.

براساس این گزارش، عمار حکیم و شاسوارعبدالواحد با تاکید بر اهمیت قانون اساسی به عنوان بالاترین مرجع و ملاک برای حل اختلافها، اهمیت بازگرداندن نقش پارلمان در عرصه سیاسی کشور را مورد تأکید قرار دادند.

انتخابات زودهنگام پارلمانی عراق در دهم اکتبر ۲۰۲۱ (۱۸ مهرماه ۱۴۰۰) برگزار شد که جریان‌های سیاسی این کشور به دلیل اختلاف‌های سیاسی تاکنون و با وجود گذشت ۱۰ ماه از برگزاری این رویداد نتوانسته‌اند دولت جدید را تشکیل دهند.

تحصن هواداران مقتدا صدر رهبر جریان صدر در داخل ساختمان و اطراف پارلمان در منطقه سبز بغداد از چندی پیش موجب شده تا سایر جریان‌های سیاسی و مسئولان عراق در هفته‌های اخیر موضع‌گیری کرده و با توجه به حساسیت شرایط این کشور خواهان خویشتنداری و حل و فصل اختلافات از طریق گفت‌وگو شوند و بر لزوم حفاظت از نهادهای قانونی این کشور تاکید کرده و از مقتدا صدر بخواهند تا با چارچوب هماهنگی وارد گفت وگو شود اما این جریان همچنان بر موضع خود وعدم مذاکره اصرار می‌ورزد.

چارچوب هماهنگی شیعی عراق حمایت خود را از مسیر قانون اساسی برای رسیدگی و حل بحران‌های سیاسی این کشور و دستیابی به منافع مردم عراق از جمله انتخابات زودهنگام پس از تحقق اجماع ملی و ایجاد فضای امن، اعلام کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.