تکمیل زنجیره ارزش در پارس جنوبی با راه‌اندازی واحد مرکاپتان زدایی

به گزارش ایرنا، جواد اوجی، وزیر نفت امروز دستور بهره‌برداری رسمی از واحد مرکاپتان‌زدایی از میعانات گازی پالایشگاه فازهای ۲و۳ پارس جنوبی (DMC) را صادر کرد.

واحد مرکاپتان‌زدایی از میعانات گازی پالایشگاه فازهای ۲و۳ پارس جنوبی با هدف تکمیل زنجیره ایجاد ارزش افزوده پالایشگاه، کاهش اثرات خوردگی ترکیبات مضر موجود بر تأسیسات و تجهیزات پالایشگاهی، کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی، ارتقاء و بهبود کیفیت میعانات گازی و رسیدن به استانداردهای بین‌المللی، تولید خوراک مناسب جهت صنایع پالایشی و پتروشیمی و سوخت نیروگاه‌ها و در نهایت سهولت در بازاریابی و صادرات احداث شده است.

این پروژه، شامل احداث واحد مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی و احیاء کاستیک، واحد خنثی‌سازی پساب‌های کاستیک، احداث واحد تصفیه Spent Air برای نخستین‌بار در پالایشگاه‌های گازی، واحد تولید هوای فشرده و پکیج تولید اکسیژن ۶۰درصدی، احداث یک دستگاه مخزن ذخیره‌سازی آب آتش‌نشانی جدید در محدوده مخزن آب آتش‌نشانی موجود پالایشگاه با ظرفیت ۶ هزار مترمکعب و پست جدید برق است.

واحد مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی بر پایه دانش فنی و لیسانس پژوهشگاه صنعت نفت طراحی و مراحل خرید کالا، ساخت، نصب و راه‌اندازی آن در قالب قرارداد (EPCC) توسط شرکت پتروصنعت از مجموعه قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا اجرا شده است.

انجام سرمایه‌گذاری ۷۷ میلیون یورویی با پیش‌بینی سودآوری ۴ دلاری به‌ازای هر بشکه میعانات گازی و با بازگشت سرمایه‌گذاری یک‌ساله، سودآوری و درآمدی فراتر از ۱۱۰ میلیون دلار در سال برای کشورمان به ارمغان خواهد آورد.

این طرح زمینه اشتغال ۵۵ نفر به صورت مستقیم و ۱۵۰۰ نفر به مدت ۴ سال به صورت غیرمستقیم را فراهم کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.