بودجه پروژه های آموزشی البرز رشد برابری پیدا کرده است

محسن پورگلیان روز دوشنبه در بازدید خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز البرز که به مناسبت هفته گرامیداشت دولت انجام شد، با اشاره به اینکه در دولت سیزدهم شاهد افزایش ۲ برابری اعتبارات پروژه های آموزشی نسبت به سالهای قبل هستیم ، افزود: در سال ۱۴۰۰ اعتبارات آموزشی البرز رشد خوبی داشت اما با پیگیری های صورت گرفته وضعیت اعتبارات ملی و استانی البرز در سال جاری بیشتر شده است.

مدیرکل نوسازی ، توسعه و تجهیز مدارس البرز گفت: برای سال تحصیلی جدید ۲۰ پروژه آموزشی به صورت دولتی و خیر ساز در استان البرز آماده بهره برداری شده است که تعدادی از آن ها تا پایان هفته دولت با حضور مسوولان و خیران افتتاح می شود.

پورگلیان بیان داشت: استان البرز برای خروج از وضعیت اضطراری آموزشی به ۱۱ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد تا بتوان ظرف پنج سال آینده زمینه پاسخگویی به نیاز استان به فضای آموزشی جدید را بوجود آورد.
وی با بیان اینکه استان البرز به دلیل شاخص ها و جاذبه هایی که دارد دومین استان در بحث مهاجرت پذیری کشور است، یادآورشد: به رغم تلاش های صورت گرفته در سال های گذشته استان با کسر وضعیت تاریخی در بخش آموزشی روبرو است که رفع آن نیاز به نگاه جهادی دارد.
مدیرکل نوسازی ، توسعه و تجهیز مدارس البرز به بیان شاخص ها در ۲ بخش سرانه آموزشی و تراکم دانش آموزی پرداخت و عنوان کرد: بر اساس این شاخص ها سرانه میانگین فضای آموزشی ۵.۲ متر مربع است در حالی که سرانه استاندار ۸.۴ متر مربع است که این سرانه در استان البرز ۳.۲ مترمربع برای هر دانش آموز است.
وی تصریح کرد: مشکل کمبود فضای آموزشی در کرج به ویژه در آموزش و پرورش ناحیه چهار کرج بالا است و در شهرهای اطراف از جمله کمالشهر، فردیس، محمدشهر، گرمدره و ماهدشت بیشتر است.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس البرزادامه داد: این استان از نظر تراکم دانش آموزی در کلاس درس نیز متراکم ترین استان بعد از استان تهران است .
وی اضافه کرد: استان البرز برای رسیدن به میانگین کشوری از لحاظ فضای آموزشی با ۲ متر مربع فضای آموزشی برای هر دانش آموز فاصله دارد زیرا استان برای خروج از حالت اضطرار آموزشی به یک میلیون و ۱۰۰ هزار متر مربع فضای آموزشی جدید نیازمند است.
پورگلیان گفت: استان البرز نیاز به تامین اعتبار ۱۱ هزار میلیارد تومان اعتبار در یک دوره پنج ساله برای برون رفت از وضعیت اضطرار فضای آموزشی دارد.
وی اظهارداشت: استان البرز سالانه به ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای ساخت فضای آموزشی از محل اعتبارات دولتی و خیری دارد در حالی که مجموع اعتبارات استان بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان نمی شود که بخشی از این اعتبار هم باید صذف تعمیرات و تجهیزات مدارس البرز اختصاص یابد.
وی به راههای پر کردن این خلع اعتباری در حوزه ساخت پروژه های آموزشی در استان اشاره کرد و یادآورشد: استان البرز برای رفع کاستی ها چاره ای جز افزایش اعتبارات دولتی، جذب مشارکت های مردمی، استفاده از مسئولیت اجتماعی شرکت های تولیدی و صنعتی، مولد سازی و استفاده از ظرفیت های قانونی شورای آموزش و پرورش از جمله دیده شدن فضای آموزشی در انبو سازی هایی که در شهرهای استان صورت گرفته و می گیرد، ندارد.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان البرزتاکید کرد: جهاد مدرسه سازی در استان تشکیل شده است تا در دولت انقلابی و مردمی اقدامات موثری در راستای تامین فضای آموزشی مورد نیاز در البرز صورت گیرد.
استان البرز ۵۲۰ هزار دانش آموز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.