بخش آب ایران صاحب رصدخانه خواهد شد

به گزارش ایرنا از روابط‌عمومی مؤسسه تحقیقات آب، ارتباط ارگانیکی آب با همه ابعاد مختلف زندگی مردم، ایجاب می‌کند، اطلاعات کافی، صحیح، دقیق و به‌روزی از وضعیت آب کشور در مناطق مختلف در اختیار تصمیم‌گیران وجود داشته باشد تا با اتکا به این داده‌ها و اطلاعات، تحلیل‌های صحیح از وضعیت شرایط آبی و ظرفیت‌های قابل توسعه آن صورت پذیرد.

از طرف دیگر، چالش‌هایی مانند افت سطح آب زیرزمینی و در نتیجه فرونشست، کشور را با مخاطراتی روبرو کرده که ضرورت دارد اطلاعات و داده‌های این موضوع‌ها نیز برای مدیریت مناسب آن‌ها در اختیار تصمیم‌گیران قرار داشته باشد.

براین‌اساس، به نظر می‌رسد ایجاد رصدخانه ملی آب ایران در بستر تحت وب بتواند ضمن ارائه بروز اطلاعات و داده‌های آب کشور، مسائل و نواقص داده‌های پایه آب کشور را نیز به میزان زیادی مشخص کند. موضوع راه‌اندازی سامانه جامع و اطلس راهنمای داده‌های آب سطحی و زیرزمینی کشور، به‌عنوان یکی از تکالیف وزارت نیرو در بند "ص" تبصره ۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ گنجانده شده است که ضرورت دارد موضوع توسط مجموعه‌های با بیشترین تجارب مشابه در بخش آب کشور، پیگیری شود.

مؤسسه تحقیقات آب در سال‌های اخیر نسبت به توسعه و راه‌اندازی چندین سامانه تخصصی برخط اقدام کرده است که از میان آن‌ها می‌توان به سامانه‌های پایش و پیش‌بینی سیلاب، پایش کاربری و پوشش اراضی، پایش دریای خزر، پایش تبخیر – تعرق و پیش‌بینی جریان ورودی به سدهای کشور اشاره کرد.

علاوه بر تجارب اشاره شده در توسعه سامانه‌های تحت وب، وجود ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های مناسبی مانند نیروی انسانی پژوهشگر به‌منظور انجام مطالعات و تحقیقات در زمینه ارتقا مطالعات پایه منابع آب، در اختیار بودن پایگاه‌های داده مربوط به سامانه‌های توسعه داده شده توسط مؤسسه و امکان انتقال سریع و مستمر آن‌ها به پایگاه‌داده رصدخانه آب یا یکپارچه‌سازی آن‌ها با یکدیگر این مؤسسه وجود دارد.

همچنین سخت‌افزارها و سیستم‌های پرسرعت کامپیوتری پشتیبان سامانه‌های فعلی، سیم‌کشی فیبر نوری در مؤسسه و در حال پیگیری بودن اخذ اینترنت از شرکت مخابرات از طریق فیبر نوری، وجود ۲ پست برق ۳ فاز و سیستم برق اضطراری شامل دو ژنراتور فعال در مدار در مؤسسه با قابلیت تأمین برق تعداد زیادی از تجهیزات رصدخانه و فضا به متراژ کافی در نقاط مختلف مؤسسه و وجود امکانات اداری اولیه مناسب و قابل مدیریت جهت تأمین نیازهای اولیه و توسعه آتی مناسب برای رصدخانه مؤسسه را به یکی از بهترین گزینه‌ها برای توسعه رصدخانه آب کشور تبدیل کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.