آغاز عصر جدید روابط سیاسی کلمبیا- ونزوئلا با ورود سفیر کلمبیا به کاراکاس

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از روزنامه ال پائیس، روابط دیپلماتیک میان ونزوئلا و کلمبیا به عنوان دو کشور همسایه با میراث تاریخی مشترک، پس از سال‌ها سردی و اختلاف‌ها، امروز دوشنبه به صورت رسمی احیا می‌شود. با ورود «آرماندو بنِدِتی» سفیر دولت جدید کلمبیا به کاراکاس پایتخت ونزوئلا، «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهوری این کشور استوارنامه وی را دریافت خواهد کرد.

آرماندو بندتی سناتور کلمبیایی به محض ورود به فرودگاه مایکِتیا کاراکاس، گفت‌وگو با مادورو به منظور برگزاری دیداری دو جانبه با «گوستاوو پترو» رئیس‌جمهوری جدید کلمبیا را از اولویت برنامه‌های خود دانست.

روابط کلمبیا و ونزوئلا به رغم مرز مشترک دو هزار و ۲۱۹ کیلومتری، از ۲۳ فوریه ۲۰۱۹ و به دنبال تشدید تنش‌ها میان دولت ایوان دوکه (رئیس‌جمهوری پیشین کلمبیا) و دولت مادورو و حمایت دولت کلمبیا از «خوان گوایدو» رهبر مخالفان، به دستور رئیس‌جمهوری ونزوئلا قطع شد. اقدامات کلمبیا به رهبری آمریکا علیه دولت قانونی ونزوئلا بدون هیچ نتیجه‌ای در طول این سه سال ادامه یافت اما آنچه اکنون شاهد هستیم اینکه دولت جو بایدن (رئیس‌جمهوری آمریکا) و دولت فعلی کلمبیا به ریاست جمهوری گوستاوو پترو، به ونزوئلا نزدیکتر شده‌اند.

گوستاوو پترو در جریان مبارزه‌های انتخاباتی خود گفت اینکه دو کشور با این میزان از منافع به یکدیگر آسیب برسانند، بی معنی است. رونق روابط اقتصادی به ویژه اقتصاد مرزی یکی از اولویت‌ها و ماموریت‌های اصلی سفیر کلمبیا در این کشور است.

بندتی به دنبال اعلام خبر اعطای مسئولیت سفارت کلمبیا در کاراکاس گفت: رئیس‌جمهوری گوستاوو پترو را زمانی که به ۱۰ میلیارد دلار رقم مبادله‌های تجاری (از طریق مرز ونزوئلا- کلمبیا) رسیدیم و زمانی که بیش از هشت میلیون کلمبیایی ساکن مرز از آن سود ببرند، شگفت‌زده خواهم کرد.

نیکلاس مادورو بعد از ظهر امروز به وقت محلی در محل کاخ میرافلورس مقر ریاست جمهوری ونزوئلا، میزبان سفیر جدید کلمبیا خواهد بود. دیداری که در آن گفت‌وگوها پیرامون مسائل مختلف از جمله سرنوشت شرکت کود «مونومِروس» که در گذشته متعلق به دو کشور بود و اکنون در وضعیت ورشکستگی است، انجام خواهد شد.

مادورو نیز به نوبه خود، «فلیکس پلاسنسیا» دیپلمات و سیاستمدار ونزوئلایی که ریاست دستگاه دیپلماسی، مسئولیت سفارت چین و وزارت گردشگری و تجارت خارجی ونزوئلا را تا پیش از این در کارنامه خود دارد، به عنوان سفیر جدید این کشور در بوگوتا منصوب کرده است.

بازسازی روابط تجاری یکی از وظایف اصلی بندتی است. مرز کلمبیا و ونزوئلا زمانی به شلوغ ترین مرز در منطقه آمریکای لاتین تبدیل شد و اوج تبادل های اقتصادی و تجاری از طریق این مرز در سال ۲۰۰۸ انجام شد. به این ترتیب، تغییر دولت در کلمبیا نشان‌دهنده مرحله جدیدی در روابط میان این دو کشور همسایه است. گسست کامل روابط از سال ۲۰۱۹ مناطق مرزی مشترک دو کشور را به محل حضور و زندگی گروه‌های مسلح غیر قانونی تبدیل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.